TunezjaWakacje.com :: KONTAKT :: REKLAMA ::
Wakacje w Tunezji - profesjonalny serwis turystyczny


Wakacje Supermarket
iqoption.pl - bonus demo opcje binary

iqoption .pl - program partnerski

  • Artykuł
  • Pogoda
  • Mapa
  • Zdjęcia
  • Filmy

Zabytki na liście światowego dziedzictwa UNESCO w Tunezji

Będąc w Tunezji mamy okazję zobaczyć szereg zabytków. Tych mniejszych i większych, bardziej i mniej znanych. Wiele z nich zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Co więc warto zobaczyć odwiedzając Tunezję? Miejsc jest bardzo wiele. Wielu turystów nie wyobraża sobie podróży bez odwiedzenia pozostałości Kartaginy. Powstanie tego miasta datuje się na IX-III w. p.n.e. Ruiny udostępnione do zwiedzania znajdują się na wzgórzu Byrsa. Cały czas trwają tam czynne prace archeologiczne, a badacze natrafiają na liczne pozostałości po przodkach pochodzących z przed wielu tysięcy lat. Będąc na miejscu podziwiać możemy również pozostałości masywnego muru obronnego który niegdyś otaczał miasto i chronił przed najazdem wroga. Kolejnym przystankiem na mapie turysty zwiedzającego Tunezję jest Tophet. W okolicy tego miejsca zobaczyć można tzw. święty okręg. Według opowiadań w VI-III w p.n.e. w miejscu tym odbywały się obrzędy polegające na składaniu ofiar z ludzi. Dla osób interesujących się architekturą pochodzącą z okresu rzymskiego ciekawym miejscem będą ruiny term Antoninusa Piusa. Przytłaczają one turystów swoim ogromem oraz potęgą. W pobliżu ciekawe dla oka: teatr, amfiteatr oraz zachowane przez wieki fragmenty willi dostojników rzymskich. Na terenie tym odnaleziono bardzo wiele zabytków o ogromnej, kulturowej wartości. Chcąc je obejrzeć należy udać się do Państwowego Muzeum Kartaginy.

Medyna w Susie i Kairuanie Tunezja

Ciekawą atrakcją turystyczną jest stara dzielnica Medyny w Susie. Zabudowa tej części miasta pochodzi z czasów rzymski, a także fenickich, a jej powstanie datuję się na ok. IX – V w. p.n.e.. Po za samymi zabudowaniami warto zajrzeć do Wielkiego Meczetu pochodzącego z drugiej połowy IX w. Dla fanatyków sztuki sakralnej ciekawym miejscem okazać się może klasztor muzułmański wybudowany w 821r.. Będąc w pobliżu klasztoru mamy okazję zobaczyć katakumby, których powstanie datuje się na IV w. n.e. oraz Muzeum Archeologiczne z przepiękną kolekcją zabytków oraz robiących oszałamiające wrażanie mozaik. Na mapie Tunezji ważnym punktem turystycznym jest również Medyna w Kairuanie. Znana jest ona turystom przede wszystkim z meczetów. Ponad wszystkimi góruje Wielki Meczet wybudowany w 670r.. Warty polecenia jest również drugi z meczetów Sidi Okba. Zajrzyjmy również w okolice basenów Aghlabidów. To urokliwe miejsce zostało wzniesione w IX w.

Inne ciekawe zabytki Tunezji

Zabytków jest cała masa. Będąc na urlopie w Tunezji bardzo często najzwyczajniej brakuje czasu na to aby odwiedzić wszystkie najciekawsze miejsca. Postarajmy się jednak znaleźć chwilę na odwiedzenie Amfiteatru w Al-Dżamm z 230-238 r.. Jest on dziełem rzymskiego cesarza. Turyści zwracają uwagę na jego znakomity stan. Według wielu przetrwał on w formie o wiele lepszej niż rzymskie Koloseum. Wrażenie na turystach robią również liczne rzymskie wille oraz znajdujący się w pobliżu dużego – mniejszy amfiteatr. Na swojej mapie atrakcji turystycznych umieśćmy również miasta Karkawan oraz Dugga. Pierwsze z nich jest najstarszą pozostałością po miastach punickich. Punkty warte odwiedzenia to: nekropolia, mury obronne oraz sanktuarium punickie. Powstanie miasta Dugga datowane jest na III w p.n.e.. To właśnie z tego okresu pochodzi najbardziej osławione w Tunezji mauzoleum Atebana. Trochę młodszy jest kapitol poświęcony Jowiszowi oraz ogromny teatr rzymski. Dla ludzi ceniących sobie spokój oraz łono natury idealnym wyborem będzie wycieczka do Parku Narodowego Aszkal. Punktem centralnym jest tutaj jezioro otoczone bagnami. Właśnie w tym miejscu zatrzymują się ptaki lecące z Europy do Afryki. Malownicze krajobrazy, widok wielu rzadkich gatunków ptaków oraz panująca cisza tworzą idealne warunki do relaksujących spacerów.

Autor: Mariusz Cebula

Wszystkie prawa do strony TunezjaWakacje.com i artykułów zastrzeżone - Tunezja Wakacje
Wszelkie prawa do artykułu należą do serwisu TunezjaWakacje.com

Mapa Hiszpanii

Zródło: Wikimedia - licencja GNU

200 złotych na wakacje


Uwaga: Dołożyliśmy wszelkich starań aby prezentowane dane były wiarygodne, w żadnym jednak wypadku
serwis nie jest odpowiedzialny za dokładność i kompletność publikowanych danych.

Projekt strony i wykonanie - CreSEO